Menu

Nowy Sportage

Najnowsza generacja bestsellerowego SUV-a marki Kia to samochód innowacyjny i wyszukany w coraz bardziej konkurencyjnym segmencie crossoverów. Na nową jakość wykonania wnętrza składają się materiały wyższej jakości. Bezstresowe podróżowanie gwarantują nowe rozwiązania z dziedziny komfortu, funkcjonalności i wygody użytkowania oraz liczne systemy poprawiające bezpieczeństwo jazdy i zapewniające łączność ze światem zewnętrznym. Gama nowych i zmodernizowanych silników oraz przekładni pozwala jednocześnie zmniejszyć zużycie paliwa i zapewnia poprawę osiągów. Pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy kompaktowy SUV z samonośnym nadwoziem o konstrukcji stalowej. Pod maską – czterocylindrowy silnik wysokoprężny lub benzynowy, napęd na przednie koła lub na cztery koła (AWD) za pośrednictwem sześciobiegowej przekładni mechanicznej lub automatycznej albo siedmiostopniowej, dwusprzęgłowej skrzyni biegów (zależnie od modelu).

Stylistyka

Stylizacja nowej Kia jest dziełem europejskiego studia designu Kia we Frankfurcie, we współpracy z centralą w koreańskim Namyang i atelier projektowym Irvine w Kalifornii. Kia Sportage IV już generacji wystylizowana została w sposób śmiały i wyrazisty. W oczy rzucają się duże felgi, które w połączeniu z całym nadwoziem dają poczucie mocy i zwinności. Nadwozie nowej Kia Sportage emanuje wizualną harmonią ostrych linii definiujących obrys nadwozia oraz prostotą detali, przywodząc na myśl stylistykę współcześnie ikonicznych samolotów myśliwskich. Największą zmianą w stylizacji karoserii jest nowe „oblicze” samochodu, w którym światła główne nie są już zintegrowane z atrapą chłodnicy – a rozciągają się ku tyłowi wzdłuż ostrych przetłoczeń pokrywy silnika i wyraźnie zaznaczonych nadkoli. Charakterystyczny dla nowych Kia grill w kształcie „tygrysiego nosa” został poszerzony i osadzony niżej niż do tej pory. Efektem tego jest wrażenie bardziej okazałego wyglądu i większej stabilności na drodze. Nowa Kia Sportage przyciąga wzrok usportowioną i pochyloną do tyłu charakterystyczną sylwetką, z lekko opadającą ku tyłowi linią dachu, większym zwisem przednim, krótszym zwisem tylnym oraz wydłużonym rozstawem osi. Gładkie powierzchnie karoserii, zaakcentowane nadkola oraz ostrzejsze linie nadwozia nadają Sportage bardziej dynamicznego i muskularnego wyglądu. W części tylnej, zarówno poziome elementy stylistyczne jak i przetłoczenia nie tylko podkreślają szerokość tego kompaktowego SUVa, lecz także nadają mu bardziej stabilnego wyglądu. Wzorem koncepcyjnej Kia Provo 2013, smukłe lampy tylne łączy poprzeczna listwa ozdobna, a kierunkowskazy i światła cofania zostały rozdzielone oraz przeniesione nieco niżej, by dodać wizualnie masy i stabilności tylnej części auta.

Technika

Elektroniczna
asysta

Specjalna kamera układu informowania o ograniczeniach prędkości (Speed Limit Information System) wykrywa i odczytuje znaki drogowe. Limit prędkości jest wyświetlany w zestawie wskaźników). Z kamery tej korzysta również układ utrzymywania na pasie ruchu (Line Keeping Assist System). Ostrzega on kierowcę w przypadku zjeżdżania z oznakowanego pasa ruchu bez włączonego kierunkowskazu. W przypadku braku reakcji układ może przejąć kontrolę nad pojazdem.

Nowoczesne
oświetlenie

Dzięki najnowszym rozwiązaniom prowadzenie nowej Kia Sportage po zmroku jest bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Bi-ksenonowe światła z układem automatycznego doświetlania zakrętów (Dynamic Bending Lights) zwiększają widoczność podczas jazdy nocą. Asystent świateł drogowych (High Beam Assist) wykrywa światła przednie i tylne pojazdów i automatycznie przełącza światła z drogowych na mijania.

Zestaw
wskaźników

Kluczowe informacje, takie jak podpowiedzi systemu nawigacji czy dane komputera pokładowego, prezentowane są w jednym miejscu. Pojawiają się one na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym o przekątnej 4,2 cala zlokalizowanym w zestawie wskaźników. Wystarczy rzut oka na wyświetlacz, by sprawdzić również wskazania układu monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS).

Asystent
parkowania

Również parkowanie nową Kią Sportage może sprawią przyjemność. Asystent parkowania (Kia Auto Park Assist) samodzielnie wprowadza samochód na równoległe lub prostopadłe miejsca postojowe. Układ ten przydaje się również podczas wyjeżdżania z równoległego miejsca parkingowego. Kierowca musi tylko dostosować prędkość i zmieniać biegi.

Kamera
cofania

Nowa Kia Sportage wspiera kierowcę na różne sposoby. Również po włączeniu biegu wstecznego. Wtedy na ekranie systemu nawigacji wyświetlany jest widok z kamery cofania, uzupełniony o wskazówki dotyczące parkowania.

Ładowarka
bezprzewodowa

Niski poziom baterii? Żaden problem! Wystarczy umieścić odpowiednie urządzenie przenośne na ładowarce bezprzewodowej. Znajduje się ona w konsoli pomiędzy przednimi fotelami. Umieszczenie na konsoli innego przedmiotu powoduje automatyczne wyłączenie funkcji ładowania. Ładowarka bezprzewodowa to tylko jedno z wielu inteligentnych udogodnień nowej Kia Sportage.

System
audio JBL

Zmień rytm: w nowej Kia Sportage możesz słuchać ulubionej muzyki delektując się krystalicznym dźwiękiem najwyższej jakości. System nagłośnienia JBL z 8. głośnikami jest wyposażony w funkcję Clari-fi. Przywraca ona pierwotną jakość plikom w formacie MP3 i gwarantuje czysty dźwięk klasy HD. Pozostaje podjąć decyzję: od którego utworu zacząć?

Wnętrze

Już w chwili otwarcia drzwi uwagę zwraca wysoka jakość wykończenia, widoczna dzięki zastosowaniu dużej liczby elementów pokrytych skórą z ozdobnymi szwami oraz sporego udziału materiału miękkiego w dotyku. Tablicę rozdzielczą podzielono na dwie strefy. Strefa górna – multimedialna – służy do przekazu kierowcy licznych informacji w sposób jak najbardziej logiczny i zrozumiały. Służą do tego wyświetlacz w zestawie wskaźników oraz opcjonalny, 7- lub 8-calowy dotykowy wyświetlacz umieszczony na konsoli środkowej. Dzięki zwiększonym wymiarom nadwozia i wnętrza w stosunku do poprzedniej wersji, Sportage IV generacji jest najbardziej praktycznym z dotychczasowych kompaktowych SUV-ów marki Kia. Większe wymiary nadwozia przekładają się na wzrost pojemności bagażnika z 465 do 503 litrów (VDA), który dzięki dwupoziomowej podłodze jest teraz bardziej praktyczny niż poprzednio i pozwala pod roletą ustawić wyższe przedmioty. Nowością jest pojemnik na drobiazgi pod podłogą – rozwiązanie unikalne w tej klasie pojazdów. W nowym Sportage zwiększono również pojemność zbiornika paliwa – z 58 do 62 litrów. Nad bezpieczeństwem biernym pasażerów czuwa 6 poduszek powietrznych – czołowe kierowcy i pasażera, boczne umieszczone w fotelach i dwie kurtyny. Dla bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów tylne siedzenia seryjnie są zaopatrzone w punkty kotwiczenia i zaczepy fotelików dziecięcych ISOFIX.

Galeria zdjęć