Menu

14.06.2019

Nowy XCeed

Pierwszy CUV (Crossover Utility Vehicle) marki Kia cechuje wyrazisty i nowoczesny design. Nowa Kia XCeed jest alternatywą dla tradycyjnych, większych SUV-ów.

Kia XCeed, która z wyglądu przypomina samochody typu coupé, została zaprojektowana w europejskim centrum designu marki Kia we Frankfurcie. Za projekt samochodu odpowiada zespół stylistów pod kierownictwem Gregory Guillaume, wiceprezesa ds. designu w Kia Motors Europe. Połączenie samochodu o zwiększonym prześwicie z dość nisko umieszczonymi fotelami zapewnia bardziej sportową pozycję do jazdy niż w klasycznych SUV-ach. Wyżej zawieszone nadwozie gwarantuje jednak lepszą obserwację drogi niż w zwykłych hatchbackach.

Kia XCeed – bardziej dynamiczna z wyglądu niż wyrośnięte, klasyczne SUV-y – oferuje równie przestronne wnętrze i bagażnik o sporej pojemności, jak najbardziej popularne na europejskim rynku crossovery.

Emilio Herrera, dyrektor ds. operacyjnych w Kia Motors Europe, powiedział – „Dynamiczny design i sportowa sylwetka nowej Kia XCeed sprawiają, że CUV marki Kia ​​będzie cieszył się dużą popularnością. Tym bardziej, że mimo kompaktowych rozmiarów oferuje on przestronne i funkcjonalne wnętrze z wieloma praktycznymi schowkami”.

Nowa Kia XCeed zostanie zaprezentowana 26 czerwca 2019r. Samochód trafi na polski rynek po wakacjach!

Ten miejski crossover będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów kompaktowych z cyfrowym zestawem wskaźników o przekątnej 12,3 cala. To pierwsze takie rozwiązanie w samochodach Kia Motors poza autami elektrycznymi.

Zestaw wskaźników Supervision w Kia XCeed zaprojektowano tak, aby  dostarczał kierowy informacje w jak najbardziej czytelny sposób. Cyfrowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920×720 pikseli zastępuje tradycyjny zestaw wskaźników z prędkościomierzem i obrotomierzem, który jest stosowany w większości modeli marki Kia. Jednoczęściowy i bezramkowy ekran wyświetla ostre cyfrowe tarcze prędkościomierza i obrotomierza. Wyświetlacz pracuje bardzo płynnie i szybko reaguje na zmianę danych.

Pomiędzy dwoma cyfrowymi tarczami znajduje się wielofunkcyjny wyświetlacz komputera pokładowego. Jego wskazaniami steruje się za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy. W tej części mogą być prezentowane kolejne wskazania nawigacji, a także informacje z systemu audio lub o rozmowie telefonicznej oraz kontakty i szczegółowe dane na temat podróży, które obejmują m.in. chwilowe i średnie zużycie paliwa. System wyświetla także alarmy diagnostyczne i umożliwia wyświetlanie powiadomień, które są związane z działaniem różnych systemów bezpieczeństwa i asystujących kierowcy oraz z aktualnym natężeniem ruchu i z nawigacją. Wielofunkcyjny wyświetlacz centralny pokazuje również sygnały ostrzegawcze dla kierowcy, jak informacja o zalecanej przerwie, wynikającej z wykrycia oznak zmęczenia.

Gdy kierowca po zaparkowaniu XCeeda wyłączy silnik, cyfrowy zestaw wskaźników odtworzy krótką grafikę samochodu w ruchu i wyświetli podsumowanie danych z ostatniej trasy. Informacje obejmują czas jazdy, przejechany dystans, średnie zużycie paliwa oraz zasięg obliczany w oparciu o ostatnie średnie zużycie paliwa.

Nowy zestaw wskaźników Supervision, w zależności od rynku i wyposażenia nowej Kia XCeed, będzie dostępny jako opcja. Zastępuje on klasyczne zegary i 3,8-calowy monitor LCD lub 4,2-calowy kolorowy ekrany TFT LCD, dostępne w różnych wersjach wyposażenia.

Grafika trybu „Drive Mode”

Podobnie jak inne modele z rodziny nowego Ceeda, także wybrane wersje Kia XCeed będą oferowane z systemem wyboru trybu jazdy – Drive Mode Select. Dzięki niemu kierowcy mogą dostosowywać szybkość reakcji silnika i prędkość zmiany biegów automatycznej przekładni oraz siłę wspomagania układu kierowniczego do warunków jazdy.

Nowy, cyfrowy zestaw wskaźników Supervision dostosowuje grafikę odpowiednio do każdego trybu. Po zmianie trybu zestaw wskaźników wyświetla bardziej szczegółowe informacje dotyczące każdego z nich. W trybie normalnym wyświetlacz pokazuje wskaźnik chwilowego zużycia paliwa oraz klasyczne prędkościomierz i obrotomierz, a także dodatkowe informacje. W trybie sportowym informacja na temat prędkości jazdy i obrotów silnika ma większy rozmiar. Dane, które nie są najistotniejsze z punktu widzenia jazdy, w trybie Sport są ukryte, aby nie rozpraszać kierowcy nadmiarem informacji.

Cyfrowe tablice rozdzielcze przyszłości

Cyfrowe wskaźniki są kluczowym elementem ułatwiającym obsługę licznych systemów i umożliwiają wyświetlanie informacji z różnych źródeł. ​Cyfrowy zestaw wskaźników Supervision jest dowodem na to, że Kia jest dobrze przygotowana do rewolucji technologicznej w dziedzinie systemów asystujących i układów napędowych.

Możliwości graficzne nowego, cyfrowego zestawu wskaźników Supervision pokazują, że idealnie nadaje się on do współpracy z zaawansowanymi zelektryfikowanymi układami napędowymi, które będą stosowane w coraz większej liczbie modeli marki Kia. W przyszłości cyfrowy zestaw wskaźników będzie dostosowany do przekazywania informacji na temat ekologicznego stylu jazdy oraz do wyświetlania przepływu energii między akumulatorem a silnikami elektrycznymi. Cyfrowy wyświetlacz zapewni również unikalną współpracę z trybem jazdy Eco, który jest oferowany w wybranych modelach. Cyfrowy zestaw wskaźników zostanie wprowadzony do innych hybrydowych modeli typu mild hybrid, aut hybrydowych i hybrydowych typu plug-in oraz do samochodów elektrycznych.